Pioneer A DuPont Business
Ukraine | Select Your Location >

 

Вовчок - найбільша загроза для соняшнику

Вовчок соняшниковий (Orobanche cumana Wallr.) – це паразитуюча рослина, що інфікує кореневу систему соняшника (Helianthus annuus L.) і завдає значну шкоду продуктивності рослини, що може призвести до повної втрати врожаю при значному ураженні поля.

 

У цієї рослини відсутній листовий апарат, що не дає змогу проводити фотосинтез. Вона не розвиває нормальної кореневої системи, але формує орган, що називається гаусторія, який проникає у корінь рослини-господаря, поглинаючи з нього воду та поживні речовини.

 

Ураження, яке швидко поширюється

Перший звіт про серйозне ураження вовчком соняшниковим був занотований у Росії в місті Воронеж у 1866 році. Пізніше паразит поширився по всьому Причорномор’ю та Середземномор’ю. В Україні біля 70% території, де вирощується соняшник, інфіковано вовчком.

 

Виклик для системи захисту

Є кілька елементів, які заважають боротьбі з вовчком. Він розвивається під землею і коли пагони з’являються, значна шкода вже завдана. Вовчок формує велику кількість насіння, яке може зберігатися у ґрунті до 20 років. Насіння дуже мілке і може переноситися вітром, водою, тваринами та технікою. Видалення бур’янів вручну неможливе внаслідок великої кількості пагонів у зоні ураження. 

 

Найбільш ефективний метод захисту від вовчка – це використання генетично стійких гібридів, створених методом традиційної селекції. Крім того, використання гібридів, стійких до імазамоксу, може забезпечити додатковий метод контролю для запобігання розвитку нових рас у тих випадках, коли використання гербіцидів на основі імазамоксу не шкодить наступній культурі у сівозміні.

 

Хімічний контроль, як унікальний метод контролю вовчка, не рекомендується, оскільки вовчок може розвиватися до застосування гербіцидів або в кінці сезону, коли залишкова активність гербіциду слабне. Тому хімічний захист слід розглядати тільки в поєднанні з генетичною стійкістю.

 

Поява нових рас вовчка

Кілька різних рас вовчка були виявлені в Україні з подальшим описом взаємодії від гена до гена. Виходячи з цих критеріїв, п’ять різних рас (A, B, C, D, E) були виявлені спочатку і зараз широко відомі як «старі раси». У 1980-х селекціонери змогли створити гібриди, стійкі до цих «старих рас» з використанням п’яти генів, названих Or1, Or2 до Or5, які було знайдено в старих сортах соняшнику з колишнього СРСР і Румунії. Ці гени забезпечують повну (вертикальну)* стійкість до «старих рас» зазвичай за рахунок некрозу паразитарних структур на ранній стадії розвитку. В останні роки значне збільшення площ вирощування соняшника в поєднанні з короткими сівозмінами призвело до мутації вовчка в більш вірулентні раси (F та G), які не контролюються генами Or1 – Or5.

За оцінками в Україні, нові раси трапляються на 30-35% площ розповсюдження вовчка. У першу чергу, ці раси виявлено в південних і південно-східних регіонах (Одеса, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ), де зараз складно проводити адекватний контроль паразиту використанням гену Or5.

 

Поява Pioneer Protector®

Для вирішення проблеми поширення вовчка соняшникового, компанія DuPont Pioneer зосередила свої дослідницькі зусилля на пошуку механізму комплементарної стійкості до вовчка, що буде залишатися ефективним, незважаючи на появу нових рас. В результаті досліджень було винайдено новий ген вертикальної стійкості в диких видах соняшнику, який забезпечує стійкість до рас F та G. Цей ген був введений у високоврожайну гермоплазму DuPont Pioneer за допомогою традиційних методів селекції. У результаті створено перший Pioneer PROTECTOR® гібрид, який сьогодні ефективно працює в тому числі і в Україні. Гібриди Pioneer PROTECTOR® призначені для досягнення високого потенціалу врожайності навіть при серйозному зараженні ґрунту вовчком раси G.

 

DuPont Pioneer винаходить System II

Результатом подальших досліджень компанії DuPont Pioneer стало відкриття System II, нової форми горизонтальної стійкості, ефективної проти всіх рас. У поєднанні з вертикальною стійкістю, System II підсилює стійкість і запобігає розвитку нових рас за рахунок перешкоджання розвитку пагонів вовчка після проростання. Це допомагає виробнику скоротити кількість насіння вовчка в ґрунті.

Враховуючи ці відкриття і поточні дослідження, компанія DuPont Pioneer зарекомендувала себе як провідний постачальник рішень стійкості до вовчка. Купуючи гібриди Pioneer PROTECTOR® Broomrape, виробники можуть бути впевнені, що їх урожай захищений надійним рішенням контролю вовчка без компромісів у безпеці їх соняшнику та наступних культур у сівозміні.

 

*Вертикальна стійкість – це повна стійкість до конкретних рас вовчка, забезпечена зазвичай одиночними домінантними генами. Горизонтальна стійкість ефективна проти всіх рас вовчка і вона не виражена повністю. Це, як правило, забезпечується кількома генами, кожен з яких дає часткову стійкість до вовчка. З цієї причини новим расам вовчка значно важче її подолати.

95E097CB-C582-8CDC-F2D1-89E5C1BB5A5E