Pioneer A DuPont Business
Turkey | Select Your Location >

 

DuPont Pioneer Tarihi

1926'da, ileride tarım bakanlığı ve Franklin D. Roosevelt'in yönetimi sırasında Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcılığı yapacak olan Henry A. Wallace küçük bir grup Des Moines iş adamı ile birlikte o zamanlar "Hi-Bred Mısır Şirketi" olarak anılan şirketi kurduğunda mısır hibrit mısır çalışmaları hala laboratuar aşamasındaydı.

 

O yıllarda genel uygulama çiftçinin o yılki ürünlerden tohum ayırarak bir sonraki yılda kullanmasından ibaretti.

Wallace genel uygulamanın ötesine bakıyordu ve seçilmiş çeşitler arasında melezleme yöntemiyle mısır üretimini geliştirme olanağının olduğunu fark etti. 1920'lerin ortalarına gelindiğinde melezleme konusunda kapsamlı çalışmalar yapmıştı. Hibrit tohumlarından mısır yetiştirmenin geleceği etkileyecek büyük bir gelişme olduğuna ve eğer çiftçileri hibrit tohumlarının yararlarına ikna edilebilirse bu ürün için büyük bir pazar oldacağına inanmıştı.

 

İlk yılında, yeni kurulmuş olan şirket 25,4 ton mısır tohum üretti ve bu tohumların 16,5 tonunu satarak yarım yüzyıldan fazladır duraksamadan devam eden büyüme sürecine başladı.

Pioneer hibrit mısır tohumunu geliştirmeye, üretmeye ve dağıtmaya kendini adamış ilk firma olmuştur. 1930'ların ortalarında, diğer mısır hibriti firmalarından ayrılabilmesi  için şirket ismine "Pioneer" eklendi.

Çiftçiler yeni ürünlerin avantajlarının farkına hemen vardı. O zamanın kendi kendine tozlaşmış zayıf gelişen mısırın aksine, hibrit bitkiler güçlü şekilde geliştiler. Hibrit çeşitleri geleneksel bitkilerden hektara 600 kg daha fazla verimliydi. Bütün bunlar satış işini kolaylaştırdı.

1930'ların sonlarında, Pioneer mısır satışını Minnesota'ya, South Dakota'ya ve daha doğuya Illinois, Indiana ve Ohio eyaletlerine kadar genişletti. İkinci Dünya Savaşına kadar, Pioneer ülkedeki ileri gelen hibrit mısır tohumu tedarikçilerinden biriydi.

1926 da şirket oluşumuzdan bu yana evrimleşen iş felsefemizi yansıtan "Long Look", 1952 de yazılmıştır. Ana faaliyet alanımız olan mısır tohumu işine birçok ürünü ve hizmeti ekleyip çıkartmamıza rağmen "Long Look" iş felsefemiz değişmeden kaldı.

1971'de şirket ismi "Pioneer Hi-Bred International Inc." olarak değiştirildi. Şirket genişledi ve 1973'den itibaren büyük bir başarı yakaladı. İki yıl sıonra Pioneer, New York borsasında tanınmış bir şirket olmuştu.

1999'dan beri Pioneer, DuPont de Nemours'un bir alt kuruluşudur ve DuPont'un "Tarım ve Beslenme" bölümünün bir parçasıdır.

A536BCCC-44DF-BDFA-37D0-DE2AF4CE60FD